Bacówka pod Honem znajduje się w miejscowości Cisna w Bieszczadach.
Obiekt jest położony w bardzo malowniczym miejscu, a z pobliskich ławek gdzie można odpocząć, rozciągają się piękne widoki.
Bezpośrednio z tego miejsca możemy zacząć wędrówkę na szczyty: Wołosań (1071 m n.p.m.), Jaworne (992 m n.p.m.) i Chryszczata (997 m n.p.m.).
Także wnętrze schroniska jest bardzo przytulne. Co ważne – jego Gospodarze są niezwykle sympatyczni i dobrym słowem oraz uśmiechem witają turystów.
Niesamowita atmosfera, wspaniali ludzie i urok skrzypiącego pod nogami śniegu, ciepło ogniska w towarzystwie tradycyjnego grzańca – zapewnią Gościom niezapomniane przeżycia z nutą odpoczynku.
Spędzenie Świąt Bożego Narodzenia oraz Nocy Sylwestrowej
w niezapomnianym klimacie bieszczadzkiej zimy w tym obiekcie będzie bardzo dobrym pomysłem .
Bacówka zapewnia 60 miejsc noclegowych w dwóch budynkach pokojach: 2, 3, 4, 5, 6, 7 i 8-osobowych.
Turysto!!! Oto niektóre szlaki i ścieżki piesze w Cisnej i okolicy
Cisna – Wołosań
Jest to odcinek szlaku czerwonego, który z Cisnej biegnie przez szczyt Hona (820m n.p.m.), by następnie przez Osinę (963m n.p.m.), Beret (942m n.p.m), oraz Sasów (1010m n.p.m.) dojść do Wołosania. Czas przejścia: ok. 3,5 – 4h. Powrót ok. 3h.
Cisna – Małe Jasło – Okrąglik
Szlak czerwony
Idziemy z Cisnej do wiaduktu kolejki na Solince, przechodzimy rzekę i kierujemy się pod górę w kierunku szczytu Rożki (942m n.p.m.), następnie na Worwosoką (1024m n.p.m) i z Worwosokiej w około 1,5h powinniśmy osiągnąć Małe Jasło (1102m n.p.m.). Z Małego Jasła kierujemy się przez Szczawnik (1098m n.p.m.) na Jasło, zwane dawniej wśród miejscowej ludności: Wiasiel. Jasło (1153m n.p.m.) to doskonały punkt widokowy (widać stąd min. Połoninę Wetlińską, Caryńską, oraz Smerek). Szczyt jest niezalesiony – połonina. Następnym szczytem będzie już Okrąglik, leżący tuż na granicy ze Słowacją, oddalony od Jasła o 30 minut drogi. Po drodze liczne ślady działań z I wojny światowej – okopy, umocnienia. Z Okrąglika widok na stronę słowacką.
Czas przejścia: ok. 3,5h, powrót ok. 2,5-3h.
Dołżyca – Łopiennik
Szlak (kolor czarny) prowadzi od mostu na Solince, następnie stokami Horodka (889m n.p.m.) zmierza na Łopiennik (1069m n.p.m). Na szczycie Łopiennika styka się z niebieskim szlakiem prowadzącym na Durną i do Baligrodu. Z Łopiennika czarny szlak schodzi do Jabłonek.
Czas przejścia: 2h, powrót max.1,5h.
Ciekawe atrakcje:
Jeleni Skok
Krótka trasa piesza prowadząca do miejsca, gdzie stoi drewniana wieża widokowa na górze Mochnaczka (777m n.p.m.), do której można dojść dwiema ścieżkami: przygotowaną przez Nadleśnictwo Cisna ścieżką o nazwie „Jeleni Skok” lub początkowo czerwonym szlakiem i dalej przygotowaną przez Stowarzyszenie „Natchnieni Bieszczadem” oraz Nadleśnictwo Cisna, ścieżką historyczno-przyrodniczą „Nad sztolnią”. W obydwu przypadkach celem jest punkt widokowy – zwany obecnie tak samo jak ścieżka Jelenim Skokiem, jednak historyczna nazwa zbocza, na którym postawiono wieżę to Urwisko Zonkla.
BIESZCZADZKA KOLEJKA LEŚNA:
Bieszczadzka Kolejka Leśna to kolej wąskotorowa usytuowana w Bieszczadach, gdzie uruchomiona została w 1895 roku. Swój bieg rozpoczyna w miejscowości Majdan, a podróż odbywa się w kierunku stacji Przysłup oraz Balnica.
Zabytkowy budynek stacji kolejowej wprawia turystów w zachwyt swofotoim niepowtarzalnym klimatem. Sam pojazd jest równie urokliwy, a wszystko za sprawą niewielkich, ale rzucających się w oczy wagoników. Ogromnym atutem są zapierające dech w piersiach widoki, jakie turyści mają okazję podziwiać podczas swojej podróży.
Całkowita długość trasy rozciąga się na długości 28 kilometrów. Pasażerowie mają możliwość przejażdżki nie tylko według rozkładu jazdy, ale również na zamówienie (w przypadku większych grup). Dodatkową atrakcję stanowi podróż drezyną.
WYCIĄGI NARCIARSKIE W OKOLICY:
Wyciągi narciarskie – Bystre k.Baligrodu
Dojazd od strony Cisnej, lub Leska. W Bystrem skręcamy na Rabe. Po przekroczeniu potoku Hoczewka dojdziemy do wyciągu, który jest położony na stoku wznoszącej się na 713 m n.p.m. Dzidowej. Blisko przystanek PKS, oraz schronisko „Kropiwne”.
Wyciąg posiada dwie trasy zjazdowe: o długości 500m (dla początkujących), oraz 920m (dla zaawansowanych) i różnicach wysokości odpowiednio: 70 i 180m. Przepustowość w granicach 500 osób/godz. Dłuższa trasa ma status wyczynowej – (jest bardzo trudna) oraz homologację FIS. Na miejscu szkoła narciarska, wypożyczalnia, kryty basen pełnowymiarowy z wodą ozonowaną, sauna, solarium, siłownia.
Wyciąg narciarski Kalnica:
Dojazd do Kalnicy od strony Cisnej lub Wetliny. Patrząc od strony Cisnej, skręcamy w lewo na skrzyżowaniu w Kalnicy, następnie za schroniskiem młodzieżowym, jeszcze raz w lewo, po chwili ujrzymy wyciąg i placówkę GOPR. Wyciąg położony na stoku Krzemiennej (937m n.p.m.).
Trzy trasy o długościach 650, 800 i 850 m. Brak oświetlenia oraz naśnieżania.
Różnica wzniesień: 100m.
Na miejscu parking, gastronomia, wypożyczalnia sprzętu i serwis nart, dyżur GOPR oraz ratrak.
Cisna to popularna miejscowość turystyczna. Posiada bogatą bazę noclegową, ośrodki wypoczynkowe, schronisko młodzieżowe a także zaplecze gastronomiczne, które oferują turystom smaczne posiłki. Atrakcją turystyczną we wsi jest stacja kolejki wąskotorowej, gdzie możemy podziwiać parowóz z niewielkimi wagonikami, poza tym działa tu Izba Tradycji, galeria sztuki ludowej, prezentująca prace miejscowych artystów oraz liczne sklepiki z pamiątkami. Wart odwiedzenia jest również unikatowy w całej okolicy ciśniański cmentarz, gdzie znajdziemy najstarszy w Bieszczadach nagrobek (1842 r.).