Gdańsk

Gdańsk to miasto w województwie pomorskim, które położone jest nad Morzem Bałtyckim u ujścia Motławy. Gdańsk był największym miastem Rzeczpospolitej obojga Narodów i posiadał prawo do czynnego uczestnictwa w akcie wyboru króla. Miasto zostało uznane za symboliczne miejsce wybuchu II wojny światowej oraz początku upadku komunizmu w Europie Środkowej. Na terenie znajdują się liczne zabytki architektury i działa w nim wiele placówek kulturalnych.

Zabytki i atrakcje:
– Muzeum Bursztynu to muzeum rzemiosła, które założone zostało w 2000roku, a otwarte w 2006 roku. Na miejscu można poznać historie bursztynu oraz tradycję w leczeniu przy użyciu magicznego kamienia. Muzeum posiada trzy działy takie jak przyrodniczy, sztuki dawnej i sztuki współczesnej. Kolekcja muzeum obejmowała 2000 okazów naturalnego bursztynu i 675 współczesnych dzieł sztuki  i ekspozycja została tak pomyślana, aby na poszczególnych piętrach pokazać bursztyn w różnych aspektach.
Ratusz Głównego Miasta w Gdańsku to zabytkowy ratusz na Głównym Mieście w Gdańsku i jest to gotycko-renesansowa budowla, która znajduję się na ulicy Długiej i Długiego Targu. Jest drugim po Bazylice konkatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny pod względem wysokości budynkiem Głównego Miasta i jest najbardziej reprezentowaną częścią gdańskiego Śródmieścia.
Brama Żuraw w Gdańsku to zabytkowy dźwig portowy i jedna z bram wodnych Gdańska, która mieści się na końcu ulicy Szerokiej. Jest to jeden z największych i najstarszych dźwigów portowych zachowanych w średniowiecznej Europy. Żuraw zbudowano w latach 1442-1444 i wtedy powstały dwie masywne, ceglane wieże i drewniany mechanizm dźwigowy, który był później podwyższony. Od momentu kiedy powstał służył głównie jako urządzenie portowe do załadunku towarów i balastu na statki masztów jednostek.
– Ulica Mariacka to ulica w Gdańsku i biegnie przez historyczną Dzielnicę Mariacką i pod względem podziału Głównego Miasta była do Kwartału Kogi. Ulica Mariacka kiedyś nosiła nazwę ulicy Panieńskiej, które pochodzi z języka łacińskiego, ale zmieniło się to po wybudowaniu Bramy Mariackiej 1484 roku.
Dom Uphagena to zabytkowa kamienica znajdująca się przy ulicy Długiej, a jego najstarsze wzmianki o budynku mieszkalnym pochodzą z 1357 roku. Jest to jedna w Polsce i jedna z nielicznych w Europie udostępnianych turystom kamienic mieszczańskich o wyglądzie charakterystycznym dla domów bogatych mieszczan żyjących w XVIII wieku.
Bazylika Mariacka to historyczna fara Głównego Miasta w Gdańsku, która pełni funkcję kościoła katolickiego i ewangelickiego. Kościół dedykowany jest Najświętszej Marii Pannie dlatego nosi wezwanie Wniebowzięcia NMP i jest położony na placu między ulicami Piwną i Chlebnicką. Jej charakterystyczną budową jest masywna wieża dzwonna i smukłe narożne wieżyczki, które tworzą dominatę w panoramie miasta.
Muzeum Gdańska to muzeum, które do 2000roku istniało pod nazwą Muzeum Historii Miasta Gdańska, a od 2018 roku pod nazwą Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. Gromadzone są tam zbiory dokumentujące historię miasta od średniowiecza do XX wieku.
Zielony Most w Gdańsku to most na rzece Motławie, który jest najbardziej znanym mostem Głównego Miasta. Most leży pod Bramą Zieloną i prowadzi do niego ulice Długi Targ i Długie Pobrzeże. Nazwa wywodzi się od odcienia kamienia użytego do jego budowy i od koloru pleśni pokrywającej jego podpory.
Szlaki turystyczne:
– szlak „ Trzech Jezior”
– szlak „Wzgórza Przywidzkie”
– szlak „Dolina Reknicy”
– szlak Wzgórz Szymbarskich
– szlak Elektrowni Wodnych
– szlak Śladami Mennonitów
– szlak Domów Podcieniowych
– szlak Motławski


Możliwość komentowania jest wyłączona.