Kościelisko ze względu na bliskość Tatrzańskiego Parku Narodowego stanowi doskonałą bazę wypadową na wiele szczytów. noclegi w Kościelisku . Latem pojeździmy tu na rowerach, na licznych ścieżkach i trasach, którym towarzyszą wyjątkowe widoki. Noclegi w Kościelisku to miejsce dla każdego.
Dolina Kościeliska to jedno z najładniejszych i najłatwiej dostępnych dla rodzin z dziećmi miejsc w Tatrach.
Wycieczkę zaczynamy w Kirach, gdzie jest możliwość zaparkowania samochodów na wielkim parkingu . Jeżdżą tutaj również busy z Zakopanego i z Doliny Chochołowskiej. Za wstęp do Doliny Kościeliskiej trzeba zapłacić w okienku przy bramie wejściowej.
Przechodząc dalej, wchodzimy na wielką polanę o nazwie Wyżnia Kira Miętusia. Po prawej stronie znajduje się stół i ławki na pierwszy krótki odpoczynek . Tuż obok sąsiaduje bacówka, w której serwowane są oscypki. Wokół bacówki zazwyczaj można spotkać stado owiec, co może okazać się jedną z większych atrakcji dla dzieci. Kilkadziesiąt kroków dalej przechodzimy mostem nad Potokiem Kościeliskim, gdzie rozpoczyna się Cudakowa Polana.
Termy Chochołowskie to atrakcja, w której można spędzić miło czas oraz zrelaksować się w wodach wydobywanych z głębokości prawie 3600 m, bogatych w mikroskładniki takie jak siarka, wapń, magnez czy sód, Twoje ciało w pełni się zregeneruje!
To zdecydowanie miejsce dla aktywnych. Turystyka i baza noclegowa świetnie się tu rozwinęły,
Kościelisko nazywane jest „Sercem Podhala”, znajdują się tutaj dwie największe doliny : dolina Chochołowska i dolina Kościeliska. Ciekawym miejscem dla osób lubiących znane ale nie bardzo zatłoczone miejscowości świetne będzie Kościelisko. Każdego roku organizowanych jest tu wiele imprez kulturalnych. Są to wydarzenia nawiązują do tradycji, przepełnione są muzyką, tańcem oraz śpiewem i zapewniają turystom dobrą zabawę. W Kościelisku znajduje się wiele interesujących zabytków.
Na terenie Gminy Kościelisko działa kilka wyciągów narciarskich, przeważnie z rodzinnymi stokami dla początkujących i średnio zaawansowanych. Można na nich rozpocząć przygodę z narciarstwem zjazdowym.
Jednym z wartych do zobaczenia zabytków jest przedstawiciel kościeliskiej architektury ludowej czyli zabytkowy, drewniany Kościół pod wezwaniem św. Kazimierza Królewicza oraz Dom Ludowy Związku Podhalan w którym mieści się również Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej. Warto wspomnieć, że kiedyś dawniej wieś funkcjonowała pod nazwą Polany, która wzięła się z faktu, iż miejscowość składa się z 21 osiedli, które kiedyś rzeczywiście były polanami, osadami pasterskimi.