Mikołajki

Mikołajki przyciągają do siebie przede wszystkim miłośników żeglarstwa i sportów wodnych, a przecież pobyt w taki daje wspaniałą okazję do zapoznania się z bogactwem lokalnej flory i fauny.

Mikołajki to malownicza, turystyczna miejscowość.
Mikołajki leżą nad niewielkim Jeziorem Mikołajskim. W okresie letnim całe życia miasteczka przenosi się nad jezioro. Toczy się tu życie zarówno miejskie, jak i turystyczne. Nad jeziorem jest Port Żeglugi Mazurskiej, skąd można popłynąć do Giżycka, Mikołajek i Rynu, a także pobliskie jeziora – Bełdany, Tałty czy Śniardwy.

W pobliżu Mikołajek roztacza się Mazurski Park Krajobrazowy chroniący obfitość lasów, torfowisk, jezior i wód płynących. Mikołajki oferują piękne zatoczki, przystań, kąpieliska oraz wiele imprez i ciekawych wydarzeń.

 Mikołajki noclegi to miejscowość turystyczna sąsiaduje  z terenami Mazurskiego Parku Krajobrazowego. W celu zachowania wartości przyrodniczych tego obszaru dla potrzeb nauki, dydaktyki i turystyki kwalifikowanej. Obecnie MPK w całości znajduje w województwie warmińsko-mazurskim. Powierzchnia Parku wynosi 55.000 ha,  lasy zajmują ponad 29.000 ha, a rzeki i jeziora ok. 17.000 ha. Reszta to użytki rolne i tereny zabudowane.
 Przyroda Parku to m.in.:
  • ponad 60 jezior, w tym największe jezioro w Polsce – Jez. Śniardwy
  • rzeka Krutyń uznana za jeden z najciekawszych szlaków kajakowych w Europie
  • ok. 850 gatunków roślin naczyniowych
  • bogata fauna i
  • 11 rezerwatów przyrody, w tym rezerwat biosfery – Jez. Łuknajno. Od kilku lat trwają przygotowania do utworzenia na części obecnego Parku Krajobrazowego Mazurskiego Parku Narodowego.

Mikołajki to polska stolica żeglarstwa położona w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, nad Jeziorem Mikołajskim. Noclegi w Mikołajkach to wiele atrakcji,  Mazurski Park Krajobrazowy, obfitość lasów, jezior i wód płynących. Miasto również oferuje piękne zatoczki, przystań, kąpieliska i sporo sław. Noclegi w Mikołajkach to także wiele imprez  w sezonie letnim. Jednym z najpiękniejszych portów na Mazurach jest Wioska Żeglarska Mikołajki. Port położony jest na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. W Mikołajkach znajduję się również Park Wodny Tropikana w skład w którego wchodzą:
– basen sportowy (
– basen rekreacyjny z falą
– basen letnio-zimowy z hydromasażami
– basen rzeka
– basen szkolny
– brodzik dla dzieci

W mieście znajduje się wiele zabytkowych obiektów m.in. kaplica ewangelicka z 1910 r., zespół kościoła ewangelickiego, kaplica cmentarna XIX w, dworzec kolejowy, zespół młynowo-magazynowy, szkoła, umocnienia mostu kolejowego , cmentarz żydowski. Mikołajki również oferują urokliwe trasy i ścieżki rowerowe, oto najważniejsze z nich:

 


Możliwość komentowania jest wyłączona.