Odkryj Wejherowo

góry

swietokrzyskie

krajobraz

turysta

wypoczynek

Kaszuby Północne są doskonałym miejscem do spędzania wolnego czasu, a jedną z najciekawszych miejscowości jest tu Wejherowo. Pięknie położona Kalwaria Wejherowska, zabytkowy rynek z odrestaurowanym ratuszem czy unikatowy zespół pałacowo-parkowy to tylko część tego, co stanowi o turystycznej atrakcyjności tego miasta.

Nie bez powodu Wejherowo noclegi nazywane jest duchową stolicą Kaszub. Znajdziemy tu bowiem bogactwo wspaniałych obiektów sakralnych, możemy w leśnej scenerii poznać ostatnią drogę Chrystusa na wzgórzach kalwaryjskich, odkryć początki miasta w klasztornych podziemiach, uklęknąć i pomodlić się przed cudownym obrazem Matki Bożej Wejherowskiej. Jednocześnie da się tu wspaniale zadbać także i o ciało, choćby korzystając z oznakowanych tras Nordic Walking. Dużą popularnością cieszą się też koncerty w Parku Miejskim.

 

Warto zobaczyć w Wejherowie:

Kalwaria Wejherowska – 25 kaplic położonych na leśnych wzgórzach wokół Wejherowa oraz jedna w centrum miasta. Wieść głosi, że odległości pomiędzy nimi równe są odległościom poszczególnych etapów męczeńskiej drogi, jaką przebył Chrystus w Jerozolimie (5.936 kroków). Wzgórza Kalwarii Wejherowskiej są miejscem odpustów, nabożeństw Drogi Krzyżowej i inscenizacji Męki Pańskiej. Kalwaria Wejherowska została uznana za jeden z najlepiej odrestaurowanych za środki unijne zabytków w Polsce.

Kościół Klasztorny oo. Franciszkanów pw. św. Anny – Sanktuarium Pasyjno-Maryjne. Największym „skarbem” kościoła jest słynący łaskami Obraz Matki Bożej Wejherowskiej Uzdrowicielki Chorych na Duszy i Ciele koronowany przez Ojca Świętego Jana Pawła II. W podziemiach klasztoru znajdują się m.in. krypty Wejherów.
Zwiedzanie kalwarii i kościoła klasztornego – Biuro Informacji Pielgrzymkowo-Turystycznej, ul. Reformatów 19, tel. 58 672 17 55.

Ratusz Miejski – wizytówka architektoniczna Wejherowa. Został całkowicie odrestaurowany, w jego wnętrzu znajdują się będące dużą atrakcją dla turystów makiety zabytkowego centrum miasta i Kalwarii Wejherowskiej. Na wieży bije dzwon ufundowany w 1649 r. przez samego Jakuba Wejhera, założyciela miasta. Jego pomnik stoi na rynku przed ratuszem.
Zwiedzanie ratusza jest bezpłatne, z przewodnikiem po wcześniejszym umówieniu się. Informacja Turystyczna, pl. Wejhera 8, tel. 58 677 70 58, turystyka@wejherowo.pl

Zespół pałacowo-parkowy – składa się na niego zrewitalizowany Park Miejski wraz z Pałacem Przebendowskich i Keyserlingków, zlokalizowany jest na styku zabytkowego centrum miasta i kalwarii, należy do unikalnych tego typu kompozycji parkowych. W parku znajduje się pałac z muzeum, amfiteatr miejski, duży plac zabaw, ścieżki przyrodnicze, trasa Nordic Walking, kawiarenka i restauracja w pałacu, letnia scena oraz staw z łabędziami i kaczkami.
Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej, ul. Zamkowa 2a, tel. 58 736 18 21.

Warto także zobaczyć znajdujący się na wejherowskim rynku Kościół pw. Św. Trójcy, powstający szlak alfabetu kaszubskiego oraz zabytkowy wóz strażacki przy ul. 3 Maja.

 


Możliwość komentowania jest wyłączona.