Sopot

Sopot to miasto w północnej Polsce nad Zatoką Gdańską, które położone jest na Pobrzeżu Gdańskim, między Gdańskiem, a Gdynią, z którym tworzy Trójmiasto. Sopot jest kurortem nadmorskim i uzdrowiskiem, a po II wojnie światowej znanym z organizowanych tam od 1961 roku występów muzycznych Sopot Festiwal. Miasto to posiada najdłuższe w Europie molo o drewnianej konstrukcji.

Zabytki i atrakcje:
Opera Leśna to leśny amfiteatr o powierzchni 4ha, który został otwarty w 1909 roku w Sopocie i znajduje się na skraju Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w kompleksie leśnym Lasów Oliwskich. Obiekt charakteryzują się bardzo dobrą lokalizacją, a widownia mieści obecnie ponad 5 tysięcy widzów .
Kościół Garnizonowy pw. Św. Jerzego w Sopocie to budowla neogotycka z 1901 roku, a od 1945 roku katolicka i znajduję się przy ul. Kościuszki. Zbudowany przez firmę Wilhelma Lippke w latach 1899r.-1901r. według projektu Ludwig Von Tiedemanna, który nie pobrał honorarium za swoją pracę.
Latarnia Morska Sopot to znak nawigacyjny na polskim wybrzeżu Bałtyku i od czasu zmniejszenia zasięgu nominalnego do 7 mil morskich to nie jest już formalnie latarnią morską, ale mimo to dalej jest tak nazywana. Wieża obserwacyjna ze światłem jest udostępniona do zwiedzania przez turystów.
Krzywy Domek został zbudowany w Sopocie według projektu architektów Szotyńskich i Zaleskiego, którego inspiracją były rysunki Jana Marcina Szancera i Pera Dahlberga. Na parterze mieszczą się pomieszczenia handlowe, lokal gastronomiczny, bary, sushi, kawiarnia, salony urody czy też salon gier. Krzywy Domek zajął pierwsze miejsce na liście 50 najdziwniejszych budynków świata.
Cmentarz Żydowski to cmentarz, który zachował niewiele macew z czytelnymi inskrypcjami. Napisy występują w języku polskim, niemieckim, rosyjskim oraz hebrajskim. Na teren cmentarza prowadzi zabytkowa brama, która jako jedyna przetrwała do XXI wieku na Pomorzu.
Plac Jasia Rybaka to fontanna położona w pobliżu dolnej części promenady miasta i została ona odsłonięta 5 kwietnia 1998 roku na placu Przyjaciół Sopotu. Fontanna ma wysokość 240cm i przedstawia młodzieńca z koszem ryb na głowie.
Szlaki turystyczne:
szlak zielony Mew: Kamienny Potok-Wąwóz Potoku Swelina-Park Północny-Plac Zdrojowy-Al.Wojska Polskiego-Zdrój Świętego Wojciecha.
szlak biały Wiewiórek: Sanatorium Leśnik-Wielka Gwiazda-Stara Droga Kacka-Mała Gwiazda-Glinna Góra-Rezerwat Starodrzew Zajęczego Wzgórza-Stadion Sopockiego Klubu Lekkoatletycznego.
szlak niebieski Saren: Osiedle Mickiewicza-Mała Gwiazda-Dolina Świemirowska-Aleja Niepodległości.
szlak czerwony Zajęcy: SKM Sopot Kamienny Potok-Brodwino-Długa Dolina-Gręzowo-Droga Nadleśniczych-Stawowie-Aleja Niepodległości.
szlak czarny Dzików: Przylesie-Dolina Gołębiewska-Wielka Gwiazda-Długa Dolina-Dolina Kamiennego Potoku-Brodwino.
– szlak brązowy Lisów: Kamienny Potok SKM-Kościół pw. Zesłania Ducha Świętego-Brodwino-Rysie Wzgórze-Wzniesienie Strzeleckie-Wzgórze Olimpijskie-Łysa Góra-Mała Gwiazda-Glinna Góra-Dąb Esperantystów-Stawowie-Aleja Niepodległości.


Możliwość komentowania jest wyłączona.