Ustrzyki Dolne

Ustrzyki Dolne to miasto, stolica powiatu bieszczadzkiego, w województwie podkarpackim nad rzeką Strwiąż. Leży na wysokości ok. 480 m n.p.m
Miejsce to jest znane przede wszystkim hobbystom narciarstwa. Na terenie całego województwa podkarpackiego, to właśnie Ustrzyki Dolne mogą pochwalić się najlepiej rozwiniętą infrastrukturą narciarską .

Liczne, dobrze wyposażone stoki przyciągaja narciarzy. Ze względu na tak dobrze zagospodarowane do uprawiania narciarstwa obszary, Ustrzyki Dolne przez wielu nazywane są Zimową Stolicą  Podkarpacia .Oczywiście Ustrzyki Dolne są również bardzo chętnie odwiedzane przez turystów w okresie letnik , jak i wiosną.
Zarówno spacerowe szlaki jak i rowerowe trasy stanowią bardzo ciekawą alternatywę, która pozwoli w aktywny sposób spędzić czas wolny w okresie letnim.

Z ciekawostek Osada założona przez Wołochów przypuszczalnie w końcu XV w. W 1509 r. lokowana przywilejem danym Iwoni Janczowiczowi pochodzącemu z Siedmiogrodu. Wówczas Ustrzyki zamieszkiwała ludność przybyła z ruskich wsi rolniczych oraz wołoscy pasterze poszukujący bezpiecznej osady.W 1727 r. na mocy postanowienia króla Augusta II Mocnego Ustrzyki otrzymały prawa miejskie.
W Ustrzykach dostępna jest nowoczesna pływalnia , odkryte kąpielisko, korty tenisowe, boiska do piłki ręcznej i koszykowej czy stadion sportowy. Ponadto dobrze rozwinięta jest tu infrastruktura noclegowo – gastronomiczna.
Niedaleko Ustrzyk Dolnych znajduje się Jezioro Solińskie. Ustrzyki Dolne są miejscowością gdzie nie ma możliwości się nudzić.

Bogactwem tego regionu jest unikatowa historia tych ziem z zachowaną bogatą architekturą Sakralna i innymi zabytkami. Unikatowym XVIII- wiecznym zabytkiem jest Sanktuarium Maryjne w Jasieniu , w którym znajduje się kopia obrazu Matki Boskiej Bieszczadzkiej. Podobnie zachwyt budzi piękna XVIII –wieczna cerkiew w stylu bojkowskim w Równi.


Możliwość komentowania jest wyłączona.