V Pieszy Górski Rajd Retro FLANELA 2020 w Szklarskiej Porębie


Od 26.09.2020 09:00 do 26.09.2020 15:00

Polana Jakuszycka i okolice

Gildia Przewodników Sudeckich oraz Towarzystwo Izerskie zapraszają wszystkich miłośników mody panującej w PRL na rajd pod znakiem kraciastej flaneli.
Warto przegrzebać szafę swoją w poszukiwaniu mody lat ’60, ’70, czy ’80 bo taki strój najlepiej będzie pasować na szlaku.

W tym roku dostępne będą następujące trasy:

Trasa A Jakuszyce – Rozdroże pod Działem Izerskim – Novy Svet – Mytiny – Hoftik – Kozi Grzbiet – Orle – Granicznik – Orle

Trasa B Izera – Kamionek – Orle
Jakuszyce – Cicha Równia – Jelenia Łąka – Kobyla Łąka – Izera – Orle

Trasa C – Jakuszyce – Waloński Kamień – Izerskie Garby – Jelenia Łąka – Orle

Wpisowe: 20 zł osoba dorosła, 10 zł dziecko 4-16 lat.
Miejsce Polana Jakuszycka
Rejestracja: 08:30 – 09:30
Zakończenie spaceru: 15:00 na stacji Turystycznej Orle
Zakończenie imprezy: 17:00
Powrót: na własną rękę, polecamy skorzystać z pociągu.

Co należy zabrać?
Całą masę dobrego humoru, koszulę flanelową, buty pionierki, sweter wełniany, brezentowa kangurka.
Sztruksowe lub bawełniane spodnie, plecak na metalowym stelaży krem NIVEA i inne.
Do jedzenia: jajka na twardo, kanapki, ogórki, pyszne kompoty w słoikach i inne.

Szklarska Poręba to atrakcyjna miejscowość letniskowa w dolnośląskim. Znajduje się w dolinie rzeki Kamiennej i jej dopływów.

Miłośnicy przyrody odwiedzający miejscowość Szklarska Poręba będą zachwyceni. Zwolennicy aktywnego wypoczynku znajdą w okolicy liczne szlaki rowerowe. Zimą w miejscowości organizowane są zawody sportowe tj. Bieg Piastów i zawody Retro.

Dawne czasy Szklarska Poręba powiązane są ściśle z rozwojem hutnictwa szkła, z poszukiwaniami szlachetnych kamieni i kruszców, a od połowy XIX wieku z turystyką. W połowie XIV wieku powstała pierwsza huta szkła. W tym czasie Karkonosze były penetrowane przez poszukiwaczy skarbów ziemi , przybywających tu z zachodniej Europy nazywanych Walończykami. Ślady po ich zamieszkiwaniu pozostały do dnia dzisiejszego to sztolnie, wyrobiska, szyby a również tajemne znaki wryte na skałach. Z wędrującymi hutami szkła wiąże się nazwa Szklarska Poręba , gdyż na szklarskich porębach powstawały miasteczka pasterskie, które umożliwiły początek dzisiejszemu miastu. Kolejne huty szkła zbudowane zostały w latach – 1575 roku nad Czeską Strugą, w 1617 roku w Białej Dolinie, w 1754 roku w osadzie Orle oraz w 1842 roku w dolinie rzeki Kamiennej istniejąca do dziś huta pierwotnie Józefina. Duży wpływ na historię Szklarska Poręba miało przybycie na jej tereny w 1578 roku drużyny czeskich protestantów – emigrantów religijnych, którym na osadnictwo po śląskiej stronie gór zezwolił popularny z tolerancji religijnej hrabia Schaffgotsch,

Szklarska Poręba noclegi z wyżywieniem, szklarska poręba noclegi w centrum, Szklarska poręba pensjonaty

Możliwość komentowania jest wyłączona.